Kedy bude koniec sveta?

«Späť


Samotná otázka vyvoláva negatívne emócie, no závisí to od toho, čo si predstavíme pod slovami "koniec sveta". Je to zánik súčasnej civilizácie pre nejakú príčinu ako ekologická katastrofa, klimatická, jadrová katastrofa, pre zrážku zemegule s nejakým obrovským vesmírnym telesom, novinárska apokalypsa, apokalypsa filmových hororov, biblická apokalypsa?
Dôvody na podobné uzávery a z toho vyplývajúce pocity tu určite sú. Ak sa postavíte do jedného z alpských údolí a pozriete sa na ľadovec na začiatku údolia a pritom jasne vidíte, že ešte pred pár rokmi siahal ľadovec až na koniec údolia, tam, kde práve stojíte, tak vám úsmev zamrzne. A nie od zimy. Človek si zrazu uvedomí, že sa tu odohrávajú viditeľné klimatické zmeny, o ktorých nevie, kde sa zastavia. A práve to neznámo vyvoláva obavy.

Ak by sme pod „koncom sveta" rozumeli koniec sveta vojen, chorôb, násilia, nespravodlivosti, hladu, utrpenia, potom by sme asi boli najradšej, keby to bolo už zajtra. Potom by to "kedy?" nebolo spojené s obavami, možno že až strachom, ale s radostným očakávaním a nádejami.

Jednu z najlepších "novinových" odpovedí na otázku kedy, som našiel pred časom v článku jedného nášho známeho spisovateľa, kde hovoril o tom, akými charakteristickými rysmi sa vyznačovali minulé civilizácie tesne pred svojím zánikom. Jeho záver bol taký, že naša civilizácia má presne tie isté rysy.

Jednu z najlepších biblických odpovedí vzhľadom na svetovú históriu mnohých storočí som našiel v druhej kapitole knihy proroka Daniela.

Samuel Ondrušek