Odkiaľ sme prišli?

«Späť

Existujú dve základné hypotézy o vzniku života vôbec a z toho vyplýva, že i vzniku života človeka. Evolučná hypotéza a oproti tomu názor zastávaný kreacionistami - vznik Božím stvoriteľským aktom.

Pred pár rokmi som sa pýtal svojej sesternice, ktorá väčšinu života učila na gymnáziu, prečo sa ešte dnes učí v školách evolúcia, keď dnes sa z hľadiska genetiky isto vie, že evolúcia tak, ako si ju kedysi predstavoval Ch. Darwin nemohla byť. Jej odpoveď bola asi takáto: „Keby sme neučili evolúciu, potom by sme museli učiť stvorenie a to my nechceme."
Nie raz som v diskusiách nadobudol dojem, že či človek príjme ten alebo onen názor, tak to nie je ani až tak otázka argumentov pre jeden alebo pre druhý názor, ale že je to skôr otázka toho, či chcem, alebo nie. Podľa toho, k čomu je naklonené moje "vnútro", dám dôraz na závažnosť argumentu z toho alebo onoho myšlienkového tábora.

Keď porovnávam to, ako mi zodpovie rôzne životné otázniky evolúcia a stvorenie, tak veľmi jasne vyhráva stvorenie, no ani to mi nevysvetlí všetko. A možno, že je to tak dobre. To ponecháva človeku možnosť voľby, dáva mu to slobodu. V jednej knihe som čítal myšlienku, že Boh dáva dostatok dôkazov pre vieru, ale zároveň necháva dostatok priestoru pre pochybnosti. Ak budeme chcieť veriť, nájdeme množstvo skutočností, ktoré nám budú zapadať do seba a vytvoria nádherný obraz pravdy. Ak budeme chcieť pochybovať, vždy budeme mať dostatočný priestor.

Samuel Ondrušek