Celosvetová potopa - odkiaľ a kam sa podelo toľko vody?

| 21. 05. 2011 |

«Späť

[Ondrej / 21.05.2011]

Keď bola celosvetová potopa, odkiaľ sa vzala ta všetká voda a kde sa podela potom? Koľko litrov vody to bolo pri potope?

[Mgr. Karol Badinský / 23.05.2011]

Biblia uvádza, že pršalo 40 dní a nocí a vyrazily zo zeme všetky pramene a roztvorili sa nebeské uzávery. Keď prsí dnes niekolko dni hrozia povodne a voda prudko stúpa. Niekedy stačia tri- štyri dni a sú problémy. Biblia uvádza 40 dní a navyše dalšie zdroje, ktoré sa k tomu pridali. Potom keď prestalo pršať bolo všetko zaliate a trvalo celý rok kým voda opadla a postupne sa strácala. Ako sa to stratilo Biblia neuvádza, tu by sme mohli skôr použiť skúsenosti s tým ako voda opadá, keď sú niekde zaliate veľké oblasti. Obyčajne potrebujeme niekoľko dní, kým sa to vráti do normálu. V prípade potopy to trval jeden rok. Presne jeden rok a 10 dní než mohol Noách so svojou rodinou vyjsť z korábu. Koľko to bolo vody to si nedovolím ani odhadovať. Domnievame sa, že tvar zeme pred potopu a po nej bol veľmi rozdielny. Pred potopou zrejme neexistovali také vysoké vrchy a hlboké doliny. To aká je dnes zem ma na "svedomi" práve potopa. Takze zrejme neboli take vysoke vrchy ako napr. v Himalajach a teda nebolo potrebne zaliať vchy vysoke takmer 9000 m. V každom prípade veríme na základe Božieho slova, že potopa bol celosvetová a na ďalší vývoj zeme a ľudstva mal veľký vplyv. Po potope sa nielen zmenila zem - jej tvar ale aj klimatické podmienky a zmenila sa aj kvalita života človeka - výrazne sa skrátil vek, ktorého sa ľudia dožívali.

Podstatná otázka, ktorá súvisí s potopu je prečo sa to stalo a ako sa to týka mňa. Čo mi to hovorí o Bohu, o mne a o budúcnosti.

Karol Badinský